Final International University

Welcome to the Final International University’s MOODLE based Course Web pages. The courses and materials on this Learning Management System are being developed to support FIU students with their learning inside and outside the classroom. Check in regularly, as this site is being continually updated. At Final International University, we teach degree programs in both English and Turkish. 

Follow the links in English if you are studying English medium programs, and the links in Turkish if you are studying Turkish medium programs. If you are a postgraduate student, go to the Postgraduate Center. To learn more about Final International University, please visit the main FIU website. 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Uluslararası Final Üniversitesi’nin  MOODLE tabanlı Ders Web sayfasına'a hoş geldiniz. Bu Öğrenme Yönetim Sistemindeki dersler ve materyaller, FIU öğrencilerinin sınıfta ve dışında öğrenmelerini desteklemek için geliştirilmiştir. Bu site sürekli güncellendiğinden dolayı, düzenli olarak kontrol edilmesi/erişilmesi gerekmektedir. Uluslararası Final Üniversitesi'nde hem İngilizce ve hem de Türkçe lisanlarında lisans programları eğitimi yapılmaktadır.

İngilizce dilinde eğitim programlarında okuyorsanız, İngilizce ders bağlantılarını veya Türkçe dilinde eğitim programlarında okuyorsanız, Türkçe ders bağlantılarını  takip ediniz. Lisansüstü öğrenciyseniz, Lisansüstü Merkezine gidiniz. Uluslararası Final Üniversitesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen UFÜ/FIU web sitesini ziyaret ediniz.  Site Announcements - Site Duyuruları

  John ELDRIDGE 'ın resmi
  Online Education starts again on Monday 23rd March.
  yazan John ELDRIDGE - 21 March 2020, Saturday, 22:51
   

  Dear Students, 

  I am pleased to inform you that in line with the recent decision of the educational authorities in Turkey and TRNC, as of 23 March, 2020 we are going to resume our online instruction for the non-applied courses. Please note that our educational services will continue online until ...

  Bu konunun kalanını oku
  (483 kelime)
  John ELDRIDGE 'ın resmi
  Naming and Categorizing Courses
  yazan John ELDRIDGE - 21 November 2018, Wednesday, 16:17
   

  Please see the 'Naming and Categorizing Courses' file below for a description of how to categorize and name courses in MOODLE. A common policy on this will greatly help keep the site well-organized and easy to use.


  MOODLE'daki derslerin nasıl kategorize edileceğine ve isimlendirileceğine dair bir açıklama için lütfen 'Naming and Categorizing Courses' dosyasına bakınız. Bu konuda ortak bir politika, sitenin iyi organize edilmesini ve kullanılmasını kolaylaştırmaya büyük ölçüde yardımcı olacaktır.